Słodkie prezenty - Sprawdź

Storczyki, bardzo często spotykane również pod nazwą orchidea, to piękne rośliny doniczkowe, które cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Coraz częściej można spotkać je w mieszkaniach i domach, gdzie ozdabiają parapety w salonie, sypialni, kuchni lub nawet łazience. Występują w wielu odmianach i wersjach kolorystycznych, z czego najbardziej znany jest storczyk Falenopsis. Nie jest to jedyny rodzaj najczęściej wybierany przez miłośników tych pięknych kwiatów, bowiem storczyk katleja, storczyk cymbidium czy storczyk dendrobium również cieszą się sporą popularnością. Co ważne, kwiaty te dostępne są nie tylko w kwiaciarniach, można je kupić także w supermarketach na działach ogrodniczych. Zazwyczaj kosztują stosunkowo niewiele, dlatego są popularnym prezentem na wiele okazji. Storczyki to wspaniale prezentujące się rośliny doniczkowe, które potrafią kwitnąć miesiącami, jednakże potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Pytanie tylko, jak pielęgnować storczyki, aby cieszyły nas swoim pięknem jak najdłużej?

Storczyki - jakie wybrać podczas zakupu?

Zanim przekażemy Ci kilka rad na temat pielęgnacji storczyków, zajmiemy się przez chwilę równie ważną kwestią, czyli wyborem odpowiedniego kwiatu. Kupując storczyki, najlepiej szukać zdrowych okazów, bez żadnych plam na kwiatach i liściach. Dobrze, żeby miał przynajmniej kilka pędów kwiatostanowych, z czego chociażby jeden pąk z rozwiniętym kwiatem. Zapewni to dłuższe kwitnienie rośliny. Okazy ze zbyt dużą liczbą otwartych pąków mogą krócej nacieszyć sobą właściciela, bowiem kwiaty już nie będą kwitły.

Ważne też, aby storczyki nie posiadały żadnych zżółkniętych miejsc i nie miały zaschniętych korzeni. Pamiętaj o tych kilku radach, a zaoszczędzisz sobie zawodów spowodowanych zakupem starego storczyka. Z wyborem odpowiedniego storczyka w doniczce lepiej się nie śpieszyć i poświęcić kilka chwil, aby dobrze przyjrzeć się całej roślinie, by później być zadowolonym ze swojej decyzji.

Storczyki doniczkowe

Pielęgnowanie storczyków - gdzie ustawić je w domu?

Storczyki nie należą do bardzo wymagających roślin, warto jednak dopasować się do ich naturalnych warunków występowania, aby ułatwić im prawidłowy rozwój. Przede wszystkim pamiętaj, żeby ustawić storczyka w najjaśniejszym miejscu w domu lub mieszkaniu. Unikaj jednak parapetów południowych, na które pada dużo słońca, w szczególności latem. Zdecydowanie lepiej ustawić doniczkę ze storczykiem od wschodniej lub zachodniej strony, gdzie storczyk dostanie więcej rozproszonego światła, które uwielbia.

Najlepiej też, aby storczyk nie stał w przeciągu, gdzie narażony będzie na chłodne powiewy powietrza. Storczyki lubią ciepło, ale nieprzesadne. Ważne też, aby storczyk nie był umieszczony w cieniu, gdyż wtedy nie będzie rozkwitał. Znajdź miejsce w mieszkaniu, gdzie na kwiat będzie padać rozproszone światło i gdzie panuje odpowiedni ruch powietrza. Pamiętaj też, że zimą, kiedy naturalnego światła jest mniej, warto doświetlać storczyka na przykład lampką ustawioną w bezpiecznej odległości, by dostarczać mu odpowiedniej ilości światła.

Pielęgnacja storczyków - odpowiednia temperatura

Storczyk Falenopsis oraz storczyk dendrobium są kwiatami ciepłolubnymi, dlatego o każdej porze należy zapewnić im optymalną temperaturę. Pamiętaj jednak, że im więcej światła, tym temperatura wyższa. Dlatego w okresie letnim najlepiej, aby zapewnić im temperaturę od 20 do 27°C, natomiast zimą – od 20 do 25°C. Co ważne, w nocy temperatura powinna być zawsze o 2 - 3° niższa, dzięki czemu storczyki mają lepszą kondycję i łatwiej im powtórnie zakwitnąć.

Zimą storczyki najczęściej przestają kwitnąć i rosnąć, ale nie oznacza to, że nie potrzebują wtedy odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać o optymalnej temperaturze i nie dopuścić do tego, że storczyk będzie narażony na zimno, a także najlepiej, aby na czas zimowy stał z dala od kaloryfera. Kaloryfer wytwarza suche i ciepłe powietrze, które jest szkodliwe dla tej rośliny.

Pielęgnacja storczyków

Jak podlewać storczyki doniczkowe?

Wiesz już, że storczyki lubią ciepło i należy im zapewnić odpowiednie warunki, w których będą mogły się prawidłowo rozwijać. Co zatem z kolejnym etapem pielęgnacji storczyków, czyli podlewaniem? Jak często podlewać storczyki, aby zapewnić im odpowiednie nawilżenie?

Jako że w ich naturalnym środowisku występowania nawodnienie dostarczają im krótkie, ale intensywne tropikalne deszcze, warto zapewnić im podobne warunki w naszym domu. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć, że podlewanie storczyków powinno odbywać się dopiero wtedy, kiedy widzimy, że podłoże jest suche. Zdecydowanie nie podlewa się ich w ten sam sposób, co pozostałe kwiaty. Korzenie storczyków nie powinny być długo umieszczone w wodzie, gdyż sprawia to, że zaczynają po prostu gnić.

Najlepiej zatem pomoczyć storczyka z osłonką przez kilkanaście minut w misce z wodą lub pod prysznicem. Korzenie napełnią się potrzebną im wodą, a zbędna woda będzie mogła wypłynąć przez specjalny otwór w osłonce. Najlepsza do podlewania jest woda miękka, przefiltrowana lub przegotowana, a nawet i destylowana. Storczyki najlepiej podlewać z rana, aby zdążyły wyschnąć do wieczora.

Jak dbać o storczyki - nawilżanie powietrza

Wiesz już, jak podlewać storczyki. Musisz jednak pamiętać, że aby odpowiednio pielęgnować storczyki, należy je także zraszać. Zraszanie storczyków zapewni im odpowiednią wilgotność, którą potrzebują do prawidłowego rozwoju. Optymalna wilgotność latem kształtuje się na poziomie 70-80% - w tej czują się najlepiej, jednak nie może być mniejsza niż 60%. Natomiast zimą poziom wilgotności najlepiej, aby utrzymywał się w przedziale 50-60%.

Jak odpowiednio zraszać storczyki, by im nie zaszkodzić? Wystarczy zapamiętać, że storczyki powinno się zraszać w odpowiedniej odległości nad rośliną, a nie bezpośrednio na kwiaty i liście. Dobre rozwiązanie to storczyk w szkle - pozwoli to na odpowiednie nawilżenie atmosfery wokół rośliny. Warto pomyśleć również, by niedaleko storczyka ustawić nawilżacz powietrza, który zapewni odpowiednie nawilżenie pomieszczenia.

Storczyki doniczkowe pielęgnacja

Jak pielęgnować storczyki w domu? Nawożenie

Storczyki to kwiaty, które potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i warunków, dlatego warto dostarczać im również dodatkowego wsparcia. Polecamy chociaż raz w miesiącu podlać storczyka wodą z rozcieńczonym nawozem, przeznaczonym specjalnie dla tego rodzaju roślin. Pamiętaj jednak, że po kilku nawożeniach należy przepłukać podłoże dużą ilością czystej wody. Co ważne, storczyka nie powinno nawozić się, kiedy jego podłoże jest mocno przesuszone i w pochmurne dni, gdyż istnieje wtedy ryzyko, że kwiat wykorzysta nawóz tylko, kiedy będzie ciepło.

Podczas dbania o storczyki, często pojawia się pytanie, jak pielęgnować storczyki w okresie jesienno-zimowym? Warto wiedzieć, że jesienią i zimą lepiej wstrzymać się z nawożeniem kwiatów, a już na pewno nie nawozić storczyków za często. Dodatkowo należy wtedy używać środków o mniejszej zawartości azotu, gdyż rośliny są w stanie spoczynku. Nie pozwól, aby Twój storczyk zmarniał i odpowiednio o niego dbaj, nawet w stanie jego spoczynku.

Pielęgnowanie storczyków - co z korzeniami wystającymi poza doniczkę?

Kupiłeś lub dostałeś storczyka w doniczce, odpowiednio go pielęgnowałeś, ale pewnego dnia jego korzenie zaczęły wystawać poza osłonkę? Pytanie, czy tak powinno być, czy może w którymś momencie popełniłeś błąd podczas pielęgnacji storczyka? Nie musisz się niczym martwić, to w zupełności normalne! Storczyki ciągle się rozwijają i stają się coraz większe, dlatego ich korzeniom brakuje miejsca w osłonce.

Storczyki mają wystające korzenie, kiedy zaczynają się rozwijać i jest to całkowicie normalne. Pytanie, jak je odpowiednio pielęgnować? Czy należy je obcinać, tak, by żaden nie wystawał poza doniczkę? Przede wszystkim warto, żebyś obserwował rozwój Twojego storczyka i sprawdzał, w jakim stanie są korzenie.

Przydatne są w tej sytuacji są przeźroczyste osłonki, gdyż z łatwością widać przez nią grube korzenie storczyka. Jest to normalne, że po jakimś czasie mogą na tyle urosnąć, że zaczną wystawać poza doniczkę. Mają dosyć specyficzny wygląd, charakterystyczny dla tego rodzaju roślin z rodziny storczykowatych. Ważne, aby trzymać się zasady, aby nie obcinać ich, póki są jeszcze żywe. Dopiero, jeśli uschną, można je przyciąć, najlepiej sekatorem.

storczyk jak dbać

Storczyki pielęgnacja - przesadzanie storczyków doniczkowych

Kiedy kupujemy storczyki w kwiaciarni lub w sklepie, najczęściej są one sprzedawane w przeźroczystych osłonkach, w których znajduje się odpowiednie podłoże. Storczyki w porównaniu do pozostałych kwiatów nie muszą być od razu przesadzane do nowej doniczki z ziemią. Nie ma potrzeby przenoszenia storczyka do czystej osłonki z odpowiednim dla nich podłożem. Kwiat może pozostać w osłonce, w której go kupiliśmy do czasu, aż nie przestanie być dla niego za mała – wówczas warto przemyśleć przesadzenie kwiatu do nowego pojemnika.

Jeśli chcesz, możesz dokupić odpowiednią doniczkę (ważne, żeby nie była za mała), która będzie bardziej ozdobna. Pamiętaj też, że storczyki rosną w specjalnym podłożu o specyficznym składzie, które zupełnie nie przypomina normalnej ziemi do kwiatów.  Dlatego warto podczas zakupu storczyka od razu dokupić specjalne podłoże do tych kwiatów, które przyda Ci się, kiedy zajdzie potrzeba przesadzenia Twojego storczyka.

Nie ma określonego czasu, po którym należy przesadzić kwiat. Warto mu się przyglądać i w sytuacji, kiedy korzenie mocno wystają poza doniczkę lub są po prostu mocno ściśnięte, pomyśleć o przesadzeniu storczyka do nowej doniczki. Wystarczy, że wyjmiesz kwiat z osłonki, otrzepiesz ziemię lub opłuczesz korzenie pod prysznicem, wsypiesz do nowej osłonki odpowiednią ilość podłoża i umieścisz w środku storczyka. Możesz dodatkowo dosypać jeszcze trochę specjalnego podłoża do tego rodzaju kwiatów, by był bardziej stabilny.

Storczyki pielęgnacja w domu – podsumowanie

Zebrane tutaj informacje i porady mają pomóc Ci odpowiednio dbać o storczyki. Wiesz już, że pielęgnacja storczyka nie jest tak trudna, jak się wydaje. Znając potrzeby tej rośliny doniczkowej, łatwiej jest zapewnić jej odpowiednie warunki. Właściwe podlewanie storczyków, odpowiednia wilgotność, stosowanie specjalnego podłoża i nawozów, utrzymywanie optymalnej temperatura – to wszystko składa się na dobrą uprawę storczyków. Znajomość tych kilku ważnych zasad pozwoli Ci na dłuższą radość z piękna storczyka.

Zobacz również:

Bezpieczne kwiaty dla naszych zwierząt

Jakie kwiaty balkonowe wybrać?

pielęgnacja drzewka bonsai

Jakie kwiaty doniczkowe warto wybrać do swojego domu

Wrzosy najpiękniejszy z darów jesieni

Bukiety kwiatowe latem bogactwo kolorów i form